Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jakie cechy powinien posiadać opiekun osoby starszej?

osoba prowadząca wózek z osobą niepełnosprawną na łące

Dobra opiekunka (Betreuerin) powinna posiadać szereg cech, które zdecydowanie ułatwią jej prace w opiece nad osobą starszą. Oprócz odpowiednich cech charakteru, opiekunka powinna wykazać się dobrą kondycją fizyczną, musi być zdrowa, sprawna, a także bez ograniczeń wykonywać obowiązki związane z opieką nad seniorem.

Branża opiekuńcza może okazać się dość skomplikowana, ponieważ wymaga najwyższego stopnia odpowiedzialności za drugą osobę. Każda opiekunka (Betreuerin)  powinna zatem wykazać się tymi cechami charakteru, które nie będą stanowiły przeszkody w wykonywaniu zawodu. Najbardziej pożądane, to przede wszystkim cierpliwość i wysoki poziom tolerancji w stosunku do swojego podopiecznego. Opieka nad seniorami to także często praca całodobowa, dlatego wymaga ogromnej odpowiedzialności. Zaradność i samodzielność to kolejne cechy, które niewątpliwie należy posiadać decydując się na pracę w roli opiekuna osoby starszej. Często są to ludzie schorowani, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Każda opiekunka powinna zdawać sobie sprawę, że choroby wieku starszego są na tyle złożone,
że opieka może wymagać opanowania i odporności na stres w sytuacjach nieprzewidzianych. Codzienne zmaganie się z chorobą, potrafi bardzo wyniszczyć organizm seniora, dlatego praca opiekunki wymaga również empatii i wrażliwości na ludzkie nieszczęście.

Ponadto, opieka nad osobą starszą (altere Person) wymaga podstawowej wiedzy z zakresu chorób, charakterystycznych dla wieku podeszłego. Należy także wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach, osoba starsza może mieć problem z obiektywną oceną sytuacji. W związku z tym, rola opiekunki odnosi się również do asertywności, czyli umiejętnego powiedzenia ‘nie’ w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie dla chorego.

Kwestie charakterologiczne.

Serdeczność, troska i dobre serce to cechy, których niestety nie da się nauczyć, a które zdecydowanie ułatwiają opiekę nad osobami starszymi. Pozytywne nastawienie sprawia, że osoba chora nabiera zaufania do swojego opiekuna i czuje się przy nim bezpiecznie. Te cechy niewątpliwie wpływają na jego zdrowie oraz cały proces leczenia i opieki.

Należy wziąć pod uwagę, że osoby chore ciężko znoszą swój stan, który najczęściej niestety ulega pogorszeniu. W związku z tym potrzebują kogoś, kto wesprze ich w walce z chorobą, wykaże się empatią i zrozumieniem. Troska, która zostaną otoczeni z pewnością zaowocuje w kontaktach międzyludzkich. Posiadanie wyżej wymienionych cech sprawi, że praca opiekuna osoby starszej będzie pracą, która daje ogrom satysfakcji i poczucie spełnienia.