Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Rany przewlekłe u seniora

Starszy mężczyzna trzymający się za plecy

Rany przewlekłe występują u co najmniej 530 tys. osób rocznie. Ich występowanie powoduje o osób starszych (altere Person) wstydliwy problem, z którym nie są w stanie poradzić sobie sami. Ogromnie ważna jest więc wiedza i doświadczenie opiekunki (Pflegerin), której powierza się opiekę nad podopiecznym. Jak radzić sobie z niegojącą się raną?

Rany przewlekłe (chronische Wunden) u osób starszych powodem dyskomfortu

O ranach przewlekłych mówimy wtedy, gdy ich gojenie jest dłuższe niż 2 miesiące. Zdarza się, że powstałe rany goją się latami. Jest to proces niezwykle żmudny, a jednocześnie pracochłonny, ponieważ wymaga odpowiedniej opieki. Rany przewlekłe często pojawiają się u seniorów jako powiązanie występujących schorzeń i mają charakter postępujący. Niegojące się rany powstają z powodu owrzodzenia żylnego goleni, owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej oraz klasycznych odleżyn. Niezależnie z jakiego powodu powstają są powodem dyskomfortu i przewlekłego bólu.

Upokorzenia z powodu ran

Szacuje się, że w Polsce ponad pół miliona pacjentów cierpi z powodu występujących ran przewlekłych. Dodatkowo dochodzą do tego upokorzenia, które są konsekwencją nieestetycznego wyglądu. Taki stan rzeczy sprawia, że senior (Senioren) izoluje się od otoczenia, co niewątpliwie stanowi kolejny problem społeczny. Problem z gojeniem się ran sprawia, że ból jest niezwykle silny, a dodatkowo z rany wydostaje się nieprzyjemny zapach, który jest powodem dyskomfortu psychicznego. Podopieczny (Schutzling) wstydzi się swojego ciała, dlatego unika kontaktu z innymi osobami. Rany powodują, że seniorzy brzydzą się sami siebie, przez co często popadają w depresję.

Jak opiekować się osobą starszą z raną przewlekłą?

Przede wszystkim nie wolno pokazywać niechęci i obrzydzenia, nawet jeśli wydobywający się zapach jest dla nas nieprzyjemny. Codzienna opieka i higiena podopiecznego są konieczne w celu zahamowania dalszego rozwoju rany. Dodatkowo należy obserwować ranę i zadbać by odpowiedni personel systematycznie zmieniał opatrunek. Leczenie ran u osób starszych (altere Person) jest procesem długotrwałym i wymaga od opiekunki ogromnego zaangażowania. Rany te wymagają delikatnej i skrupulatnej pielęgnacji, niezależnie od stopnia ich zaawansowania.

Dostęp do nowoczesnych opatrunków specjalistycznych ułatwia cały proces leczenia. Przede wszystkim daje niesamowitą ulgę w cierpieniu, a dodatkowo przyspieszają etap gojenia i sprawiają, że senior ma szansę na szybszy powrót do pełnej sprawności. Podjęcie leczenia odpowiednio wcześnie pozwala na skrócenie gojenia się ran nawet do 3 miesięcy.