Rola bliskich podopiecznego jest tak naprawdę kluczowa już od pierwszego dnia. To on nich zależy stosunek seniora (Senioren) do swojego opiekuna. Niezwykle istotne jest, aby podopieczny już od samego początku wiedział, że do jego życia wkracza opiekunka (Betreuerin). To ona będzie sprawowała główną pieczę nad jego zdrowiem. Akceptacja opiekuna przez podopiecznego jest niesamowicie ważna, ponieważ pozwala uniknąć seniorowi (Senioren) niepotrzebnego stresu. Im szybciej uświadomimy osobę starszą o potrzebie zatrudnienia opiekuna, tym szybciej oswoi się on z jego obecnością. Takie zachowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na całość współpracy.
Ogromnie ważne, podczas rozmowy z rodziną naszego podopiecznego, to uświadomienie im, że opiekunka (Betreuerin) nie potrafi czytać w myślach. Dodatkowo, warto podkreślić także, że nie potrafi czynić cudów, ale za to potrafi skutecznie i profesjonalnie zająć się swoim podopiecznym. Wcześniej powinna poznać jego oczekiwania i potrzeby. Może zdarzyć się tak, że podczas sprawowania opieki, wpadniemy w pułapkę językową.
Dotyczy to opiekunów, którzy pracują poza granicami swojego kraju. Posługiwanie się w innym języku, może czasem doprowadzić do niefortunnych pomyłek. Warto wtedy podejść do tematu na spokojnie i wyjaśnić zaistniałą pomyłkę, zanim przerodzi się ona w konflikt. Decydując się na pracę opiekunki (Betreuerin) osób starszych, warto dbać o pozytywne relacje z rodziną podopiecznego. Zwłaszcza jeśli nie pracujemy na terytorium Polski. Zazwyczaj to oni wybierają, najlepszą ich zdaniem, osobę na to stanowisko. Nie jest to dla nich łatwa decyzja, ponieważ często uważają, że nikt nie zajmie się lepiej ich rodzicem, niż oni sami.
Takie sytuacje wynikają najczęściej z braku zaufania. Decyzja o skorzystaniu z pomocy opiekunki (Betreuerin), najczęściej pojawia się w wyniku nadmiaru obowiązków prywatnych i zawodowych oraz zbyt dużego obciążenia psychicznego. Mając na uwadze fakt, iż praca wyjazdowa wiąże się również ze stresem u opiekuna, warto odpowiednio wcześnie, przygotować się do spotkania z seniorem (Senioren) i jego rodziną.
To, co można przewidzieć wcześniej, to to, że z pewnością zostaniemy poproszeni o przedstawienie się i scharakteryzowanie swojego doświadczenia. W związku z tym, dobrym sposobem jest przygotowanie krótkiej notatki o sobie, by następnie móc się swobodnie zaprezentować, zwłaszcza jeśli będziemy komunikować się w innym języku.
Jak się przygotować?
Decydując się na pracę opiekuna osób starszych, należy uprzednio zapoznać się z informacjami na temat podopiecznego, którym będziemy się zajmować. Odpowiednia analiza sytuacji, z pewnością ułatwi kontakt z rodziną seniora. Takie zachowanie budzi zaufanie i sprawia, że nasza kandydatura jest profesjonalna i jak najbardziej właściwa. Warto również z uwagą wysłuchać wszystkich wskazówek, które usłyszymy od rodziny, a nawet robić notatki. Będziemy mogli z nich skorzystać na początku nowej sytuacji.