Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Senior z reumatyzmem

ręce osoby starszej trzymające laskę

Reumatyzmem (Rheumatismus) określa się całą grupę schorzeń, które dotyczą zmian w tkance łącznej, głównie w stawach. Choć zdarza się, że reumatyzm występuje u osób młodych, to jednak w większości uważany jest za chorobę osób starszych (altere Person). Niestety schorzenie to jest nieuleczalne, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie podnieść komfort życia podopiecznego (Schutzling) dotkniętego tą chorobą.

Reumatoidalne Zapalenie Stawów u osób starszych

RZS zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych. Jej rozwój polega na błędnej identyfikacji komórek organizmu przez układ odpornościowy. Organizm, rozpoznając komórki za obce rozpoczyna proces ich niszczenia, co prowadzi do rozwoju reumatyzmu.

RZS najczęściej objawia się jesienią, kiedy występują największe zmiany pogodowe, następują gwałtowne skoki temperatury, a także wzrasta poziom wilgoci w powietrzu. Symptomem, który najczęściej świadczy o występującym reumatyzmie jest przede wszystkim ból we wszystkich stawach. Może obejmować pojedyncze stawy, np. nadgarstek lub większą część kręgosłupa. Dolegliwości bólowe reumatyzmu są na tyle duże, że osoby nim dotknięte nie mogą normalnie funkcjonować. Dodatkowo, oprócz bólu wokół zaatakowanych miejsc, może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Zaawansowane objawy mogą doprowadzić nawet do upośledzenia funkcji stawu, które może objawiać się ograniczonym lub całkowicie uniemożliwieniem ruchu.

Jak opiekować się seniorem (Senioren) cierpiącym na reumatyzm?

Opieka nad podopiecznym (Schutzling) dotkniętym reumatyzmem dotyczy przede wszystkim regularnego podawania leków, zleconych przez lekarza, a także dbałość o aktywność ruchową seniora (Senioren). Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą. Przede wszystkim w diecie seniora powinny znaleźć się kwasy omega-3, które mają bardzo korzystny wpływ na stan stawów, a także wykazują działania przeciwzapalne. Bardzo wartościowe są także produkty zawierające kolagen.

Każda opiekunka musi mieć świadomość, że reumatyzm bardzo często wiąże się z bólem w obrębie stawów. Dlatego warto zadbać o odpowiednią motywację podopiecznego do aktywności ruchowej, a przynajmniej do krótkich spacerów. Jeśli odbywają się one w zimniejszych porach roku, trzeba zadbać o ubiór, który będzie stosowny do temperatury panującej za oknem. Jakakolwiek choroba związana, np. z przeziębieniem i ewentualne jej powikłania mogą mieć wpływ na rozwój zmian reumatycznych.

Warto mieć również na uwadze, że zapewne konieczna będzie także pomoc w codziennych czynnościach i higienie. Jeżeli jednak stadium choroby jest już bardzo zaawansowane, to oprócz powyższych wskazówek należy zadbać również o odpowiednią opiekę fizjoterapeuty.